Cumhuriyetimiz 94 Yaşında
29 Ekim 1923' te ilan edilen Cumhuriyetimizin 94. yıldönümü İlçemizde coşkuyla kutlandı. 28 Ekim 2017 Cumartesi günü başlayan törende, İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı göndere çekildi. İstiklal marşının okunmasının ardından Atatürk Anıtı’ na Şalpazarı Kaymakamlığı ve Şalpazarı Belediye Başkanlığı' nın çelenkleri sunuldu.
29 Ekim 2017 Pazar günü saat 09:30' da İlçemiz Kaymakamı Sn. Murat BEŞİKCİ Kaymakamlık Makamında tebrikleri kabul etmesiyle, Cumhuriyet Bayramı kutlama programına devam edildi. Kaymakam BEŞİKCİ ve beraberinde ki protokol üyeleri buradan tören alanına geçtiler. İlçemiz Atatürk İlk ve Orta Okulu bahçesinde gerçekleştirilen törene bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı' nın okunmasıyla başlandı. İlçemiz Kaymakamı ve Belediye Başkanı halkın ve öğrencilerin bayramını kutladılar.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçemiz Kaymakamı Sn. Murat BEŞİKCİ yaptı. Kaymakam BEŞİKCİ  konuşmasında; Cumhuriyetimizin nasıl ilan edildiğini ve 15 Temmuz 2016 günü milletimizin bu demokrasi mücadelesini hain fetö örgütüne karşı nasıl savunduğunu içeren bir konuşma yaptı. Konuşmasının sonunda başta Mustafa Kemal ATATÜRK’ ü aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anarak, tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutladı.
Günün anlam ve önemini belirten şiirlerin öğrenciler tarafından okunması ile 2017-2018 öğretim yılında yapılan şiir, kompozisyon,  dalında dereceye giren öğrencilere satranç, masa tenisi dalında dereceye girenlere, diğer sportif alanlarda dereceye girenlere ödül töreni yapıldı.
94.Yıl Cumhuriyet Bayramı Kutlamalarına;
İlçemiz Kaymakamı Sn. Murat BEŞİKCİ, Belediye Başkanı Sn. Refik KURUKIZ, İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Emniyet Amirliği, Daire amirleri, lise ve dengi okulların müdürleri, resmi kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, stk’ lar, siyasi parti temsilcileri ile öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.